Kurs na przyszłość – opakowania z recyklingu

PCR, czyli Post Consumer Recycled – to kolejny ważny trend odpowiedzialnego biznesu, który w galopującym tempie rozwija się w Wielkiej Brytanii i zaczyna promieniować na cały świat. JES Opakowania również wpisuje się w ten nurt.

O co chodzi?

O przywracanie do życia odpadów konsumenckich. To tak w skrócie.

A bardziej szczegółowo: produkcję opakowań z wykorzystaniem regranulatu pochodzącego z odzysku. Ale nie ze śmieci przemysłowych, tylko konsumenckich.

Planeta jest mocno zaśmiecona, a odpadów cały czas przybywa. Wszędzie mówi się o „złym plastiku”, jak o głównym winowajcy wszelkich zanieczyszczeń. Prawda leży jednak gdzie indziej – za gospodarowanie odpadami odpowiadają wyłącznie ludzie, więc plastikowy produkt sam w sobie nie jest zły, po zużyciu jest tylko niewłaściwie zagospodarowany.

Od wielu lat branża recyklingowa przeżywa rozkwit. Ze starych butelek, opakowań, a nawet wyłowionych sieci rybackich można bez problemu stworzyć regranulat, który nadaje się do wytwarzania kolejnych rzeczy, a tym samym – ograniczyć produkowanie tworzyw sztucznych z tzw. oryginału.

O tym procederze zaczęło być głośno, gdy Wielka Brytania wprowadziła regulacje prawne dotyczące pojemników i wiader z branży chemicznej. Od zeszłego roku mają one w swoim składzie przynajmniej 30% surowca pochodzącego z recyklingu. Pomysł spotkał się z lepszą reakcją niż pierwotnie zakładano, a obecnie Unia Europejska przygotowuje się do wprowadzenia podobnych przepisów.

Firma JES Opakowania, wychodząc naprzeciw potrzebom nie tylko rynku, ale i potrzebom ekologicznym, już wdrożyła do produkcji wiadra 10L oraz 20L, w skład których wchodzi materiał PCR. Obecnie jesteśmy na etapie przygotowywania produkcji 5L i 3L wiader. Mimo, że regranulat jest droższy niż plastik pochodzący bezpośrednio z rafinerii, nasze wiadra są dostępne w bardzo przystępnej cenie.

Dlaczego warto otwierać się na tworzywa PCR?

Są trwałe

Do ich produkcji nie potrzeba żadnych innych nowych surowców.

Jest wytwarzany z odpadów.

Po zużyciu, można go spokojnie ponownie poddać recyklingowi.

Skip to content